Na izložbi karikatura “50+30=120”

Autor: Ivan Koreny, 23. 10. 2018.

Učenici 8. razreda realizirali su terensku nastavu 28. 9.2018.god. u gradskoj galeriji Striegl. U društvu galeristice i razrednice pogledali su izložbu karikatura nakon koje su crtali vlastitu karikaturu.

Na ovoj izuzetnoj izložbi posjetitelji su mogli vidjeti zanimljive portretne karikature međunarodno poznatog i višestruko nagrađivanog Petra Pismestrovića, koji obilježava 50 godina svog (likovnog) izraza kroz karikaturu. Bili smo u prilici vidjeti izbor iz bogatog opusa koji smo svrstali u skupine.

Pjesnici/Pisci: Miroslav Krleža, Antun Gustav Matoš, Marija Jurić Zagorka, Miljenko Jergović

Pjevači: Josipa Lisac, Arsen Dedić, Tereza Kesovija,

Strani pjevači: Michael Jackson, Mick Jagger, Elton John, Bob Dylan

Sportaši: Novak Đoković, Roger Federer, Rafael Nadal.

Naši nogometaši: Luka Modrić, Ivan Rakitić

Strani nogometaši: Zinedin Zidane, Maradona,

Glumce: Sanja Vejnović, Pero Kvrgić, Rade Šerbedžija, Željko Pervan

Strani glumci: Jack Nicholson, Clint Eastwood, Nicole Kidman, Rowan Atkinson, Brad Pitt, Angelina Jolie etc.

Uvijek aktualna lica: Mona Liza, papa Franjo i Nikola Tesla.

I neizostavni političari kao nepresušan izvor inspiracije: Kolinda Grabar Kitarović, Angelina Merkel, Erdogan, R.T., Donald Trump, Andrej Plenković, Ivica Račan, Vladimir Putin i mnogi drugi.

Drugi međunarodno poznati i višestruko nagrađivani hrvatski karikaturist Nenad Ostojić Neo ovom izložbom je proslavio 30-tu obljetnicu rada i predstavio prvu knjigu karikatura pod nazivom „The Outer Limits“.

Njegova karikatura duhovito ilustrira ekološke teme, prava djece, žena, modernu tehnologiju 21. stoljeća, film, te uvijek aktualne općeljudske vrednote.

Karikatura ljude nasmijava ali i upozorava na anomalije u društvu i aktualna svjetska zbivanja.

Ovom izložbom udruga MIKS podsjeća na važnost karikature kao rezultata kritičkog promišljanja svjesnog i nadahnutog čovjeka, koja u hrvatskom dnevnom tisku „stagnira“ ili je, slobodno možemo reći,  svedena na minimum.

Naši  izvrsni karikaturisti posjeduju potencijal koji svojom izvedbom mogu oplemeniti svakodnevicu i razgaliti dušu.

Zainteresirani učenici prethodno su doživjeli izložbu a nakon toga slobodno crtali vlastite crteže.

Jasminka Vidović Buinac