Likovna kultura
Slavimo zajedno 90. rođendan Starog mosta
Dana 14. 5. 2024. u Gradskoj galeriji Striegl otvorena je likovna izložba dječjih radova na temu “Slavimo zajedno 90. rođendan Starog mosta“.
Izložbu su otvorile gradonačelnica Kristina Ikić Baniček i ravnateljica galerije Alma Trauber koje su uručile prigodne nagrade učenicima s najuspjelijim radovima kao i priznanja njihovim mentorima i mentoricama.
Likovna tema ovogodišnjeg natječaja je Stari most u zadanoj slikarskoj tehnici akvarela.
Nagrađeni su likovni radovi u tri kategorije i tri razine: vrtićki uzrast, niži razredi osnovne škole i viših razredi osnovne škole.
Tri učenice petog razreda i jedna učenica osmog razreda naše škole sudjelovale su na ovoj izložbi/natječaju. Učenica Emma Borovac nagrađena je u kategoriji viših razreda visokim drugim mjestom.
Bravo Emma, čestitamo na postignutom uspjehu!
Jasminka Vidović Buinac, mag.art.
Terenska nastava učenika sedmih razreda u Arheološkom muzeju
Dana 25.9.2024. učenici sedmih razreda u pratnji svojih učitelja posjetili su Arheološki muzej na Trgu Nikole Šubića Zrinskog 19. u Zagrebu.
Arheološki muzej u Zagrebu je prije par godina obilježio stogodišnjicu svog postojanja, a tek nedavno je obnovljen od posljedica katastrofalnog potresa iz 2020.g.
Muzeji kao institucije postoje odavno no njihova edukacijska uloga pojavila se početkom 20. stoljeća
Arheologija je znanost koja na temelju sačuvanih spomeničkih materijala (nalaza) proučava život i kulturu u davnoj prošlosti. Unatoč tome što je arheologija samostalna znanstvena disciplina, ona je i pomoćna znanost za mnoge srodne znanosti (povijest umjetnosti, povijest) a za stare kulture uglavnom samo ona obrađuje materijal za poznavanje razvoja likovnih umjetnosti.
Učenici su na ovom jedinstvenom i interaktivnom mjestu za učenje istraživali zbirke: Prethistorijsku, Egipatsku te Antičku. Pored stručnog vodstva po zbirkama, promatranja postavki i artefakata, fotografija, mapa i crteža, učenici su mogli koristiti VR naočale, digitalne aplikacije za istraživanje i informalno učenje te time osvještavali socijalnu ulogu muzeja.
Izložba u arheološkom muzeju „Citius, Altius, Fortius – Communiter Antičke i moderne Olimpijske igre“ pružila nam je zadovoljstvo putovanja kroz povijest Olimpijskih igara. Ovaj fenomen objedinio je više od 2500 godina povijesti, povezujući ljude i pružajući pozornicu talentiranim sportašima da pokažu svoju snagu, vještinu, brzinu i spretnost još od 776. pr. Kr.
Izložbeni postav obiluje je raznim artefaktima poput plakata, medalja i rekvizita no najzanimljiviji su kipovi – replike atleta: Diskobolosa (Bacača diska), Doriforosa (Kopljonoše), Apoksiomena, („Onaj koji se struže“ – skida sa sebe nečistoću).
Ono što je učenike zadivilo na ovoj izložbi su brojne brončane figurine sportaša i božanstava koje su pronađene na području našega grada Siska a datirane su oko 1. stoljeća što potvrđuje veličinu i značaj grada kroz povijest.
Jasminka Vidović Buinac, mag.art.