Dana 25.9.2024.g. učenici sedmih razreda u pratnji svojih učitelja posjetili su dvije kulturne ustanove u gradu Zagrebu: Arheološki muzej na Trgu Nikole Šubića Zrinskog 19., i kino CineStar u Branimir Centru, ulica kneza Branimira 29.
Arheološki muzej u Zagrebu je prije par godina obilježio stogodišnjicu svog postojanja, a tek nedavno obnovljen od posljedica katastrofalnog potresa iz 2020.g.
Muzeji kao institucije postoje odavno no njihova edukacijska uloga pojavila se početkom 20. stoljeća
Arheologija je znanost koja na temelju sačuvanih spomeničkih materijala (nalaza) proučava život i kulturu u davnoj prošlosti. Unatoč tome što je arheologija samostalna znanstvena disciplina, ona je i pomoćna znanost za mnoge srodne znanosti (povijest umjetnosti, povijest) a za stare kulture uglavnom samo ona obrađuje materijal za poznavanje razvoja likovnih umjetnosti.
Učenici su na ovom jedinstvenom i interaktivnom mjestu za učenje istraživali zbirke: Prethistorijsku, Egipatsku te Antičku. Pored stručnog vodstva po zbirkama, promatranja postavki i artefakata, fotografija, mapa i crteža, učenici su mogli koristiti VR naočale, digitalne aplikacije za istraživanje i informalno učenje te time osvještavali socijalnu ulogu muzeja.
Izložba u arheološkom muzeju „Citius, Altius, Fortius - Communiter Antičke i moderne Olimpijske igre“ pružila nam je zadovoljstvo putovanja kroz povijest Olimpijskih igara. Ovaj fenomen objedinio je više od 2500 godina povijesti, povezujući ljude i pružajući pozornicu talentiranim sportašima da pokažu svoju snagu, vještinu, brzinu i spretnost još od 776. pr. Kr.
Izložbeni postav obiluje je raznim artefaktima poput plakata, medalja i rekvizita no najzanimljiviji su kipovi – replike atleta: Diskobolosa (Bacača diska), Doriforosa (Kopljonoše), Apoksiomena, („Onaj koji se struže“ (skida sa sebe nečistoću)).
Ono što je učenike zadivilo su brojne brončane figurine sportaša i božanstava koje su pronađene na području našega grada Siska a datirane su oko 1. stoljeća što potvrđuje veličinu i značaj grada kroz povijest.
Učenici su istraživali medijsku kulturu putem filma te pogledali film Bubimir, Bubimir, redatelja Tima Burtona iz 2023.g. (premijermno prikazan ove godine). Ovaj film predstavlja spoj više žanrova kao što su: fantazija, horor, groteska i komedija. Navedeni spoj žanrova ne odgovara baš svima no iza te sile kostimografije, rekvizita, digitalnih sekvenci i naglašenih zvučnih efekata prošaranih Elfmanovom glazbom vibrira jedan živi film koji predstavlja karakterističan Hollywoodski produkt.
U glavnim ulogama: Michael Keaton u ulozi legendarnog Bubimira, Winona Raider u ulozi Lidije Deetz i Catherine O´Hare u ulozi Delie Deetz, Posebno se ističe Jenna Ortega u ulozi Astrid, Lydijine kćeri koja u svojoj naivnosti doslovce upada u zagrobni život. Vješticu i Bubimirovu suprugu Delores glumi Monika Bellucci.
Glazbu potpisuje, kao i u nizu Burtonovih filmova, Danny Elfman poznat po jezivoj i razigranoj glazbi za filmove Predbožićna noćna mora, Bubimir (1), Edward Škaroruki…
Glazbenik je dugogodišnji suradnik redatelja Tima Burtona i nominiran je za četiri Oskara i 14 Grammyja.
Jasminka Vidović Buinac, mag.art.