Susreti s pisanom riječi u Mjesecu hrvatske knjige kroz nacionalnu kulturnu baštinu u godini Europske kulturne baštine

Autor: Ivan Koreny, 6. 11. 2018.

Mjesec hrvatske knjige (od 15. listopada - 15. studenog 2018.) tradicionalna je manifestacija koja se održava od 1995. godine.

Ovogodišnja manifestacija je posvećena kulturnoj baštini.

Europska komisija je 2018. proglasila godinom Europske kulturne baštine iz koje je izvedena  naša ovogodišnja tema Mjeseca knjige Baš - baština.

Motiv je glagoljica kao jedan od temelja kulturnog identiteta i posebnost hrvatske baštine.

Moto U(čitaj) nasljeđe!

Karta razvoja štamparske umjetnosti u Europi

U našoj školi ovo je vrijeme za pojačano druženje s knjigom i u tom periodu smo organizirali niz animacijskih i edukacijskih aktivnosti za one koje knjiga istinski zanima.

Štamparska preša po Gutembergu. Nalazi se u Istarskom gradiću Roču

Od 1. do 8. razreda  učenici na različite načine izražavaju ljubav prema najvrjednijoj baštini ljuske civilizacije a to je pisana riječ.

U posjeti kulturnoj baštini Roč-a

Prvi razredi u su imali svoju prvu posudbu uz prigodnu prezentaciju o ponašanju u knjižnici i načinu posudbe knjiga.

8.d, 8.b i 8.a autori plakata povodom Mjeseca hrvatske knjige

Treći razredi su rješavali Nacionalni kviz za poticanje čitanja na temu: Glavni likovi u pročitanim knjigama.

Pločice sa glagoljiskim osobnim imenima izradio 8.c

Viši razredi su na satovima likovne kulture s prof. Jasminkom Vidović Buinac, kroz interdisciplinarno istraživanje, dizajnirali straničnike, plakate i oblikovali u glinamolu svoja imena kroz temu glagoljice.

Likovni izraz učenika i poticaj temelji se na ovogodišnjoj terenskoj nastavi po Istri, obilasku Aleje glagoljaša, grada Huma i Ročke štamparije. Proljetnu terensku nastavu planiraju ostvariti na otoku Krku – kolijevci glagoljice. Likovni radovi u svim tehnikama na spomenutu temu mogu se pogledati na izložbi u prostoru školske knjižnice.

Druženje s knjigom se nastavlja kroz suradnju s Gradskom  knjižnicom i čitaonicom Vlado Gotovac – dječji odjel, kroz projekte čitateljskog kluba.

Ljubitelji sajma knjiga putuju u Zagreb, sredinom mjeseca na Interliber, gdje će se susresti i družiti s književnicima, pogledati ovogodišnju ponudu rijetkih knjiga, novih i starih naslova iz književnosti, stručne i ostale literature. A svi se najviše veselimo novim naslovima koji će osvježiti knjiški fond školske knjižnice.

Asema Kurtović, školska knjižničarka

Autor: Ivan Koreny, 6. 11. 2018.

Ovogodišnja manifestacija je posvećena kulturnoj baštini.

Moto U(čitaj) nasljeđe!

Karta razvoja štamparske umjetnosti u Europi