Comenius partnerstvo regija - projekt „Korak prema vrhu“

Autor: Administrator , 12. 12. 2012.

Već drugu godinu naša je škola uključena u europski projekt pod nazivom „Korak prema vrhu“ s ciljem unapređenja sustava prepoznavanja i rada s nadarenom djecom u školama. Projekt je osmišljen kroz bilateralnu suradnju dviju regija - s jedne strane regija Rezekne iz Latvije a s druge strane naša Sisačko-moslavačka županija.

Budući da partnerstva podrazumijevaju međusobnu komunikaciju i posjete, u srijedu 05.12.2012. god. naša je škola bila domaćin latvijskom izaslanstvu kojeg su činili: voditeljica projekta u regiji Rezekne, ravnatelj osnovne škole Veremi, srednje škole Malta i njihovi nastavnici.

Tijekom četverodnevnog boravka u Hrvatskoj članovi izaslanstva regije Rezekne upoznali su Sisačko-moslavačku županiju, institucije koje skrbe o obrazovanju, te posjetili osnovne i srednje škole u Sisku, Petrinji i Kutini koje sudjeluju u projektu zaklade „Iskra“. Posjet su završili u svečanom ozračju, prisustvujući uručivanju godišnjih nagrada zaklade „Iskra“ za darovitu djecu.

Partneri iz Latvije zadovoljni su rezultatima. „Darovita djeca zaslužuju i trebaju posebnu pažnju u redovnom procesu obrazovanja i školovanja. Zato je ovaj projekt vrlo vrijedan i važan“, rekla je Inta Rimsane, voditeljica projekta u regiji Rezekne.

„Prvi put smo u Hrvatskoj, u Sisačko-moslavačkoj županiji, ali osjećamo se kao kod kuće. U radu na projektu zbližili smo se i u toj prijateljskoj atmosferi zajedno smo učili i napredovali. To je možda i najveća vrijednost ovog projekta što smo izbrisali granice i razmijenili znanja kako bi zajedno napredovali. Sad kad smo uspjeli, želimo pokrenuti nove projekte, jer smo sjajni partneri“, riječi su Inte Rimsane.

Ovim projektom bilateralnog partnerstva naša škola nastoji pratiti suvremene trendove u obrazovanju i kroz projektni rad poboljšati kvalitetu nastave.

Vjerujemo da će to biti neprocjenjivo iskustvo za naše učenike i nastavnike te da ćemo svi zajedno postati aktivniji u očuvanju vlastite kulturne baštine, ali i otvoreniji prema drugim kulturama.

Nakon završetka projekta bit će izdan Priručnik koji će poslužiti nastavnicima i roditeljima za rad s talentiranom djecom u Latviji i Hrvatskoj.

Jasminka Vidović Buinac, prof.

Comenius partnerstvo regija - projekt „Korak prema vrhu“

Autor: Administrator , 12. 12. 2012.

Jasminka Vidović Buinac, prof.