Kreativni kaos - radionica uz manifestaciju Dani industrijske baštine grada Siska

Autor: Ivan Koreny, 26. 9. 2014.

Dana 25.9.2014. na blok satu likovne kulture u cjelini Industrijska baština s učenicima osmog b razreda obilježili smo međunarodni Dan kulturne baštine.

U goste nam je došao muzejski pedagog Marijan Bogatić s torbom punom zanimljivih podataka o gradu u kojem živimo.

U prostoru školske knjižnice poslušali smo zanimljivo predavanje muzejskog pedagoga na temu industrijske baštine grada Siska koje je pratio film HRT-a pod naslovom Industrijska arhitektura Siska koji dokumentarno nabraja i bilježi posljedice deindustrijalizacije u zadnjih nekoliko  desetljeća.

Nakon prezentacije i usvajanja pojmova: kulturna baština, kulturno dobro, industrija, industrijska arhitektura učenici su se po izboru podijelili u grupe i započeli s timskim radom.

Četiri tima od po pet učenika/učenica dobili su zadatak da na hamer papiru nacrtaju vremensku lentu i na nju uvrste spomenutu spomeničku baštinu. Vremensko razdoblje vremenske lente obuhvaća raspon od pojave prvog parnog stroja (1712) preko I. industrijske revolucije do godine 1950.

Za rješenje ovog složenog zadatka učenici su trebali razviti dobru organizaciju i koordinaciju unutar svog tima kao i uporabu stečenih znanja i vještina. Ovaj tip timskog rada podrazumijevao je suodnos više predmetnih područja od kojih su znanje i vještine iz: hrvatskog jezika, povijesti, matematike, geografije, tehničke i likovne kulture.

Razvijajući tehniku kreativnog mišljenja učenici su pisali, prepisivali, crtali, razlikovali boje, rezali i oblikovali likove na plohi te rješavali vizualni izgled plakata.

Nakon uspješno dovršenog rada učenici su se složili kako su na ovaj način  puno naučili o industrijskoj povijesti svoga grada.

Jasminka Vidović Buinac

Autor: Ivan Koreny, 26. 9. 2014.

Jasminka Vidović Buinac