Posjet Holandskoj kući

Autor: DANIJELA SELAK, 6. 10. 2016.

U rujnu se diljem Europe obilježavaju Dani europske baštine, manifestacija ima za cilj osvještavanje raznolikosti i bogatstva kulturne, industrijski i tehničke baštine kao i potrebu očuvanja i zaštite iste.Mi, učenici 7.a razreda, posjetili smo izložbu koja je postavljena u Holandskoj kući na temu „Tvornički dimnjaci -  industrijske vertikale grada Siska“.

Izvanučioničku nastavu vodila je profesorica likovne kulture Jasminka Vidović Buinac koja nas je na putu od škole do Rimske ulice uvodno pripremila za aktualnu tematiku

Pogledali smo kompleks Segestice i njezin visoki dimnjak, fotografirali se pred fasadom iz 1859.godine u ul. Kralja Zvonimira br.2. Spomenuli prvu željezničku prugu koja je povezivala Sisak-Zagreb-Zidani Most iz 1862., koja je uvelike pridonijela razvoju gospodarstva.

Kad smo stigli pred Holandsku kuću pogledali smo karakteristične prozore i stepenastu fasadu kakve su karakteristične za holandsku arhitekturu. Ušli smo.

Radoznale učenike dočekao je muzejski pedagog Gradskog muzeja Sisak Marijan Bogatić. On nam je na zanimljiv i originalan način objasnio povijest našega grada a jedan od interaktivnih načina bio je i mali kviz znanja. Kroz igru i zabavu naučili smo mnogo toga novoga ali i ponovili "staro gradivo".

Naša industrijska baština vrlo je bogata jer se u njoj sadržani: pivovara iz 1855., Holandska kuća koja je 1860. godine izgrađena kao skladište, tvornica alkoholnih pića "Segestica" iz 1919.,  pa zatim tvornica tanina iz 1925. Tu je i Jodno lječilište koje postoji od 1932. te talionica Caprag utemeljena 1939. godine. Željeznički most Brojne, ciglane, mlinovi i pilane samu su mali djelić svega što je tada imao industrijski Sisak.

Puno je toga lijepoga za vidjeti, a moja preporuka vama koji ovo čitate je da posjetite Holandsku kuću ili Gradski muzej Sisak, gdje će vas upoznati s našim dimnjacima koji su dio prošlosti kao i dostojanstveni identitet našeg grada.

Jurica Posilović 7.a

Posjet Holandskoj kući

Autor: DANIJELA SELAK, 6. 10. 2016.

Jurica Posilović 7.a