GRAD NA DRUGI POGLED

Autor: Ivan Koreny, 9. 11. 2016.

ILI KAKO SMO REALIZIRALI DIO PROJEKTA U GRADU SISKU

Pretražujući kulturnu ponudu i mogućnost uključivanja u kulturne tokove našega grada Siska, dobila sam preporuku gradske galerije Striegl koju smo i prihvatili. O projektu „Grad na drugi pogled“  već sam imala saznanja sa predstavljanja jedne od autorica ovog  istraživačko-edukacijsko-izložbenog projekta, umjetnice  Tanje Vujasinović i aktivnostima koje su provedene u gradu Rijeci.

Druga autorica, vizualna umjetnica Tonka Maleković, koja će realizirati planirane aktivnosti u suradnji s našom školom u svom dosadašnjem radu je fokusirana na grad i procese unutar grada: memoriju, materijalnost, urbanu koreografiju, transformaciju, migracije itd.

Mlada i ambiciozna vizualna umjetnica i voditeljica ovog projekta, pokazala je u radu s učenicima sve postupke i tehnike iz obrazloženja projekta:

educirati djecu i mlade kroz medij videa
aktivirati promišljanje grada
umrežiti sudionike projekta
jačati interes zajednice za praćenje i sudjelovanje u programima suvremene umjetnosti i kulture u lokalnom kontekstu i
razvoj publike kroz predavanja i izložbe

Naše druženje je započelo nizom radionica, a finalni dio će se dogoditi u Galeriji Striegl na izložbi gdje će biti predstavljeni rezultati ovog projekta.

Kronologija

Prva, uvodna radionica, održana je u našoj školi s učenicima 6. i 7. razreda na kojoj su upoznati s ciljevima i dosadašnjim aktivnostima projekta „Gn2p“.

U drugom dijelu radionice učenicima se kao uvod u medijsku kulturu naznačuje pojam kadra  i kroz praktični dio zadaju konkretni zadaci snimanja iz zadanih perspektiva.

Suvremena nastava digitalnog doba, zahtijeva dijeljenje resursa i umrežavanje pa smo dogovorile da voditeljica projekta oformi zatvorenu FB grupu radi lakše suradnje. Na taj način smo nastavili komunikaciju kroz IKT proces koji se nadograđuje na tradicionalni način učenja.

Druga radionica održana je u Gradskom muzeju i nastavlja razgovore o povijesti grada: prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. U bogatim podlogama iz muzejske arhive i stalnog postava učenici crpe bogatstvo vizualnih predodžbi i ideja usmjerenih ka realizaciji zadatka: načiniti amaterski video aktualizirajući temu mosta i njegovog metaforičkog značenja.

Polazište je prirodni položaj i urbani razvoj grada na meandru Kupe koji potencira značenje rijeke kao i njezinih obala. Učenici su variranjem, razlaganjem i građenjem dali svoje vizije mosta u budućnosti kroz:  likovni i pisani izraz, naraciju i dokumentaciju ovih postupaka putem snimanja digitalnom tehnologijom (gadgetima).

Drugi dio radionice na otvorenom participira kretanje kroz tkivo grada: parkove, trgove i ulice, a kao krajnji cilj: sisački stari most i njegovo podmostovlje.

Treća u nizu radionica održana je u našoj lijepoj školi- domaćinu projekta „Gn2p“ gdje se dogodio dio razmjene dokumentiranog materijala za video film uključujući i tonski zapis pročitanih eseja na temu mosta te fotografije sa proteklih radionica. Iz mnoštva foto, video i tonskih zapisa spretni će montažer, tamo u Zagrebu, načiniti jednu cjelinu koja će razgaliti dječja srca a našoj školi i gradu ostaviti vjeran dokument o kreativnosti u srcu grada 21. stoljeća.

Pozivnica za učenike, učitelje, roditelje i zainteresiranu publiku:

Jasminka Vidović Buinac

GRAD NA DRUGI POGLED

Autor: Ivan Koreny, 9. 11. 2016.

ILI KAKO SMO REALIZIRALI DIO PROJEKTA U GRADU SISKU

educirati djecu i mlade kroz medij videa
aktivirati promišljanje grada
umrežiti sudionike projekta