GRAD NA DRUGI POGLED

Autor: Ivan Koreny, 8. 12. 2016.

Izložba u Gradskoj galeriji Striegl prikazala je rezultate opsežnih tromjesečnih aktivnosti koje su se održavale od rujna do studenoga 2016. godine u Sisku, kroz radionički program u sisačkim osnovnim i srednjim školama, a u suradnji s Gradskim muzejom Sisak, Domom kulture Kristalna kocka vedrine, Festivalom Željezara te vizualnim umjetnicima Borisom Cvjetanovićem, Katerinom Dudom, Markom Tadićem, Tonkom Maleković, plesnom umjetnicom Irmom Omerzo, skupinom ARCHIsquad/odred za arhitekturu savjesti, Udrugom za promicanje vizualne kulture OPA i urbanim aktivistom Sašom Šimpragom.

Radionički program pratila su predavanja stručnjaka iz društveno-umjetničkih područja vezanih uz urbani kontekst, kojim je namjera pridonijeti uočavanju, propitivanju i imaginiranju prošlih, sadašnjih i mogućih budućih identiteta grada. U Gradskom muzeju Sisak tijekom listopada tako su predavanja održali aktivist za javni prostor Saša Šimpraga, dizajnerica Petra Milički, kulturna antropologinja i etnologinja Sanja Lončar te povjesničar Hrvoje Klasić.

U koprodukciji s Festivalom Željezara, u Narodnoj knjižnici „Vlado Gotovac“ Sisak, u listopadu je predstavljena i izložba "(Re)aktivna memorija" sisačkog umjetnika Marijana Crtalića.

Na završnoj izložbi u galeriji Striegl predstavljeni su radovi nastali u sklopu radionica s učenicima OŠ „Braća Bobetko“, OŠ „Braća Ribar“, OŠ „22. lipnja“, Gimnazije Sisak, Strukovne škole Sisak, štićenicima Dječjeg doma Vrbina, članovima Plesnog teatra i Plesnog studija Doma kulture Kristalna kocka vedrine, nastali pod vodstvom vizualnih i plesnih umjetnika, aktivista i arhitekata koji su svojim autentičnim autorskim i pedagoškim pristupom učenicima približili vlastite istraživačke i kreativne procese. Uz dijalog i kreativno korištenje sveprisutnih multimedijalnih gadgeta sudionici su na radionicama promišljali vlastiti grad ostvarujući rezultate u mediju videa, fotografije, pokreta, crteža i zvučne instalacije, ali i aktivističke akcije. Koristeći objektiv kamere na svojim mobitelima i fotoaparatima učenici su aktivirali „drugi pogled” na svoju okolinu, onaj koji uočava, fokusira, istražuje i potiče na promišljanje i zamišljanje drukčijih scenarija i slika stvarnosti.

U završnu izložbu uključeni su i kolaborativni radovi studenata MAP/APU-i iz Rijeke i MF-a iz Siska, nastali u uvodnoj sekvenci projekta 2015. godine, „Pogled na drugi grad“, uz suradnju s Galerijom Miroslav Kraljević i Festivalom Željezara, a u sklopu Grada na drugi pogled/Rijeka 2015.

Smješteni u jedinstveni prostor galerije, radovi umjetnika i polaznika ukupno devet radionica, grade multimedijalno ambijentalno tijelo satkano od mnogobrojnih subjektivnih i autentičnih pogleda na Sisak, a pred posjetitelje se postavlja izazov daljnjeg otkrivanja „drugog pogleda“ na poznato i svakodnevno. Grad se percipira i prisvaja u mnogoznačnosti perspektiva, a galerijski prostor sudjelovanjem se markira i postaje bliskim i poznatim.

Kustosice i voditeljice projekta: Tonka Maleković i Tanja Vujasinović

Projekt Grad na drugi pogled/Sisak podržali su: Grad Sisak, Ministarstvo kulture RH, HAVC i Zaklada Kultura Nova

Izložba će biti otvorena od 11. - 26. studenoga, radno vrijeme galerije: utorak - petak 10 - 19 sati i subota 10 - 13 sati.

Eksperimentalni video film „Mostoljupci“ nastao pod vodstvom vizualne umjetnice Tonke

Maleković i učenika naše škole:

Marija Malović, 6.a

Klara Domazetović, 6.a

Lucija Banadinović, 7.a

Jurica Posilović, 7.a

Nikolina Feljan, 7.a

Lucija Bunjevac, 7.b

Petra Majetić, 7.b

Nika Ivičinec, 7.b

Lana Janjuz, 7.b

Ana Sučec, 7.b

Anja Tubić, 7.b

Maria-Helena Huml, 7.a

Monika Pavlenić, 7.a

www.gn2p.com  https://www.facebook.com/gradnadrugipogled/

GRAD NA DRUGI POGLED

Autor: Ivan Koreny, 8. 12. 2016.

Kustosice i voditeljice projekta: Tonka Maleković i Tanja Vujasinović

Maleković i učenika naše škole:

Marija Malović, 6.a

Klara Domazetović, 6.a